Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Braškės: sodiname balandį, uogaujame birželį

Vienas iš vasaros simbolių yra ryškios, kvapnios ir sultingos braškės. Labai sunku surasti tokį, kuris nemėgtų šių vasaros uogų. Todėl jų sezono metu turguose, prie prekybos centrų nusidriekia braškių nusipirkti norinčių žmonių eilės. Tačiau, jei turite sodą, terasą arba balkoną, braškių užsiauginti galite patys. Net ir šiemet. Net jei sugalvojote tai padaryti tik dabar, balandžio pabaigoje. Apie tai, kaip dar šiemet sulaukti braškių derliaus, nors augalų dar nepasodinote, kalbamės su UAB „Nojus“ specialistais.

Frigo braškių daigai: kas tai?

Įprastai, braškės yra sodinamos kitų metų derliui gauti, tačiau, jei tokios galimybės neturėjote, ja nepasinaudojote arba braškės neprigijo, tačiau šviežių uogų derliaus norite sulaukti dar šio sezono metu, išeitis yra. Specialistai rekomenduoja sodinti frigo braškių daigus.

Frigo – tai šaldyti braškių daigai. Jie paruošiami pagal specialią technologiją, kuri leidžia kontroliuoti braškių derėjimo laiką. Todėl juos mėgsta braškių augintojai profesionalai, nes technologija leidžia prailginti braškių sezoną, ir visi, braškes auginantys savo reikmėms, nes braškės dera jau pirmojo sezono metu.

Frigo braškių daigai yra iškasami ramybės periodu po nužydėjimo, spalio–lapkričio mėnesiais, paruošiami ir iki sodinimo laikomi žemoje (-3–-1 °C) temperatūroje. Todėl daigai iš karto yra paruošti sodinti į nuolatinę jų augimo vietą, o uogas augalai veda jau po 6–8 savaičių. Be kita ko, šaltyje grūdinami daigai lengviau prigyja ir yra atsparesni ligoms bei temperatūros pokyčiams.

Kokias veisles rinktis?

Galite rinktis bet kurios populiarios ir išbandytos veislės frigo braškių daigus. UAB „Nojus“ asortimente galite rasti ankstyvąsias braškių veisles Alba ir Malling Centenary, vidutinio ankstyvumo – Honeoye, Kimberly, Korona, Lambada, Vima Zanta ir Polka, vėlyvąsias – Malwina ir Elianny ir remontantines braškių veisles Mara des Bois, Ostara ir Selva.

Kiekviena iš šių veislių pasižymi savomis savybėmis ir augimo bei derėjimo sąlygomis, todėl kiekvienas tikrai išsirinks sau tinkamiausią. Galite rinktis tiek populiariąją lietuvišką veislę Venta atitinkančią Vima Zanta, tiek gurmanams skirtą Lambada, tiek veisles, tinkamas auginti vazonuose, Ostara ir Selva.

Kaip sodinti?

Gautus daigus patariama kaip įmanoma greičiau pasodinti ir ilgai nedelsti. Prieš sodinant galima 1–2 val. pamirkyti šaknų prigijimo stimuliatoriuje. Pasodinus daigų iš karto nereikia laistyti. Sodinti braškes geriausia apniukusią, bet ne vėjuotą dieną arba vakare.

Braškės gerai auga ir dera tiek lengvesnėje, tiek sunkesnėje dirvoje, jei tik joje yra geras drenažas. Braškėms svarbiausia, kad dirva nebūtų permirkusi, ant jos nestovėtų vanduo. Taip pat svarbus yra sodinimo gylis – negalima daigo pasodinti nei per giliai, nei per sekliai. Daigo šerdis, iš kurios auga lapai ir žiedynai, negali būti užpilami dirvožemiu, tačiau negali būti ir per daug išsikišę virš jo.

Sodindami taip pat stenkitės neužriesti daigo šaknų, jei jie labai ilgi, geriau juos patrumpinti, bet ne daugiau nei trečdalį ilgio. Geriausias sodinimo metodas – tai laikyti daigą gulsčiai ir su neaštria medine mentele švelniai šaknis įspausti į dirvą. Sodinti reikia 30–35 cm atstumu vieną nuo kito.

Taigi, jei pernai nepasodinote braškių, bet uogų derliaus norite sulaukti dar šio sezono metu, UAB „Nojus“ specialistai Jums rekomenduoja sodinti frigo (šaldytus) braškių daigus. Tai išskirtinis produktas, leidžiantis šviežiomis uogomis džiaugtis jau po 6–8 savaičių.